Spedytor na rozmowie kwalifikacyjnej

Sprawne funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa, w którym transport odgrywa jedną z głównych ról ułatwia zatrudnienie własnego spedytora. To on dba o ekonomiczną ładowność na całej trasie oraz i organizację przewozu towarów i ludzi aby zmniejszyć pojawienie się „pustych przebiegów”  do niezbędnego minimum. Zawód ten jest przyszłościowy. Jeżeli otrzymałeś niedawno telefoniczne zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie dobrze do niej się przygotuj. z naszym poradnikiem sprawa wyda ci się bardzo prosta. Nie marnujmy więc czasu i zapraszamy do owocnej lektury!

Spedytor jest odpowiedzialnym stanowiskiem pracy. W ramach swoich obowiązków dba o wszelkie szczegóły związane z transportem ładunku, jego ceną oraz dokumenty związane z przebiegiem transakcji. Musi wypełniać wszelkie niezbędne druki, organizować odprawy celne i pozyskiwać klientów do współpracy. Pracuje w biurze lub magazynach. Musi obsługiwać urządzenia biurowe i komputer na poziomie bardzo dobrym. Niezbędnymi kompetencjami w tym zawodzie jest elastyczna organizacja czasu i miejsca pracy.

Będziesz kontaktował się z różnymi urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami. Ważna jest więc otwartość i szybkie nawiązywanie kontaktów z ludźmi. Wykonywanie swoich obowiązków ułatwiają szkolenie dodatkowe rozwijające umiejętności interpersonalne. Na stanowisku spedytora zatrudniani są zarówno mężczyźni jak i kobiety w przedziale wiekowym 20-50 lat. Musisz jedynie ukończyć co najmniej średnią szkołę o profilu ekonomicznym lub logistycznym. Absolwenci studiów wyższych mają zapewniony lepszy start.

Podczas czekającej cię rozmowy kwalifikacyjnej, najważniejszym zadaniem jest opanowanie przeżywanych przez ciebie emocji. Dzięki temu będziesz zdolny do maksymalnej koncentracji uwagi i kontroli przebiegu rozmowy. Przemyśl także poniższe wskazówki.

  1. Na spotkanie z pracodawcą koniecznie staw się punktualnie. Nawet najmniejsze spóźnienie może skutkować odwołaniem spotkanie.
  2. Upewnij się, że masz coś eleganckiego w swojej szafie. Aplikujesz na stanowisko, w którym korzystna prezencja jest bardzo ważna. Wypada założyć garnitur jak również dopasowana spódnicę do kolana w przypadku kobiet. Koszula/bluzka powinna być w ciepłym pastelowym kolorze, a buty wypastowane.
  3. Zaprezentuj się w oczach rekrutera jako osoba bardzo odpowiedzialna i dobrze zorganizowana. Pracę spedytora ułatwia także odporność na stres i rozwinięta wyobraźnia przestrzenna.
  4. Postaraj się o korzystny wygląd swojego portfolio. Dołącz do niego przede wszystkim dyplomy ukończonych szkół oraz zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje. Mile widziana jest certyfikowana znajomość języków obcych. Koniecznie zaprezentuj pochlebne ci referencje.
  5. Zapoznaj się także z treścią podstawowych dla twojego zwodu ustaw. Pracodawca może zapytać o twoja znajomość ich brzmienia.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl