Rozmowa o pracę w kawiarni

Ostatnio kawiarnie wyrastają z dnia na dzień jak grzyby po deszczu. Wielu ludzi w biegu zakupów chętnie zatrzymuje się by napić się dobrej kawy i zjeść pyszny kawałek szarlotki. Klienci liczą ma profesjonalną i miła obsługę wszystkich pracowników kawiarni. Są wśród nich kelnerki, bariści, kierownicy i managerowie lokalu gastronomicznego czy coraz popularniejsi sommelierzy. Właściciel kawiarni zadzwonił do ciebie z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik i skorzystaj z zamieszczonych w nim informacji.

Bez względu na zajmowane stanowisko, pracownik kawiarni musi cechować się pogodnym usposobieniem, miłą aparycją, cierpliwością i wysoką grzecznością w kontaktach z ludźmi. Nie jest tutaj istotne wykształcenie. Często zdarza się, iż stanowisko to powierzane jest absolwentom szkół średnich a nawet i zawodowych. Niezwykle istotną rzeczą w tej branży jest doświadczenie. Dlatego mocno wykorzystaj swoje szanse podczas praktyki zawodowej, poszukaj także pracy na wakacje przy obsłudze klientów w sezonowych lokali gastronomicznych otwieranych w nadmorskich kurortach.

Pracownicy kawiarni muszą legitymować się co najmniej dobrą znajomością języka obcego szczególnie w przypadków wielkomiejskich i obleganych przez turystów kafejek. Mogą liczyć na stabilne zatrudnienie, bardzo często w oparciu o umowę o pracę oraz możliwość elastycznych godzin pracy. Zatrudnione osoby, które aktywnie uczestniczą w dbaniu o dobre imię kawiarni mogą liczyć na udział w szkoleniach rozwijających umiejętności zawodowe i możliwości awansu zawodowego.

Czekająca cię rozmowa z pracodawcą będzie miała charakter oficjalny. Koniecznie zadbaj więc o odpowiedni strój, przemyślany makijaż i wypielęgnowaną fryzurę. W tej pracy bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego przybądź punktualnie i prezentuj pogodną postawę. Zabierz ze sobą oryginały przesłanych dokumentów aplikacyjnych oraz wyniki aktualnych badań sanepidowskich. A o co mogą zapytać?

  • Dlaczego chcesz pracować z naszej kawiarni?

Przed interview zdobądź jak najwięcej informacji o potencjalnym miejscu pracy. Powiedz, że chciałbyś aktywnie związać z nią swój rozwój zawodowy. Wspomnij co najbardziej urzekła cię w jej wnętrzu i menu.

  • Jakie są twoje największe atuty?

Koniecznie zaprezentuj się jako osoba kreatywna, dyspozycyjna i szybko nawiązująca kontakt z klientami. Mile widziane jest doświadczenie zawodowe oraz znajomość dopasowywania deserów do zamawianych napojów.

  • Jaka jest twoja ulubiona kawa i dlaczego akurat ta?

Prostym sposobem na praktyczne sprawdzenie twojej znajomości oferowanych przez kawiarnie potraw jest pytanie o preferencje smakowe. Osoba, która podczas rozmowy kwalifikacyjnej powie, ze nie lubi kawy bo ma okropny smak może stracić cenne punkty, gdyż pracodawca będzie obawiał się, że w podobny sposób będzie obsługiwała klientów.

Wszystko gotowe? Weź głęboki oddech a na pewno zostaniesz pracownikiem kawiarni.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl