Kontroler biletów: rozmowa w sprawie przyjęcia do pracy

„Proszę przygotować bilety do kontroli”. Taki komunikat może usłyszeć każdy pasażer podróżujący środkami komunikacji miejskiej czy międzymiastowej. Podchodzą wtedy panowie oraz panie i sprawdzają, czy posiadasz dokument potwierdzający prawo do przejazdu. Praca kontrolera biletów nie zawsze jest satysfakcjonująca, ale pewnym jest, że nigdy nie wiesz jaka przygoda może ci się trafić. Jeśli jesteś zainteresowany tą pracą i niedawno odebrałeś telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, świetnie trafiłeś. To dla ciebie stworzyliśmy ten poradnik. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią.

Mało kto wie, że kontrolera biletów można spotkać nie tylko w tramwajach czy autobusach mpk. Ostatnimi czasy wzrosło prawdopodobieństwo spotkania go także w pojazdach prywatnych przewoźników, tzw. busach. Poza tym mają prawo nie tylko sprawdzić ważność biletu, czy rachunku przejazdu. Na wezwanie powinniśmy okazać także dokumenty, które uprawniają nas do ulgowych przejazdów. Z drugiej strony pasażer ma prawo żądać okazania ważnej legitymacji i numeru kontrolera firmy windykacyjnej. Posiada on także najaktualniejsze informacje na temat obowiązujących stawek kar pieniężnych i mandatów.

Praca do najwdzięczniejszych nie należy, ale potrzeby jej istnienia nie może zanegować nikt. Etat kontrolera biletów jest wykonywany w ramach zajęcia dorywczego, choć niektóre firmy kontrolerskie zatrudniają sprawdzonych i oddanych pracowników na cały etat. O stanowisko mogą starać się zarówno kobiety jak i mężczyźni bez ograniczeń wiekowych. Kluczowymi wymaganiami jest legitymowanie się średnim wykształceniem oraz kondycja psychofizyczna pozwalającą na wykonywanie obowiązków. Zarobki plasują się na średnim poziomie ok. 3000 zł, jednak zależą od przewoźnika i terenu przydzielonej pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna jest decydującym etapem procesu rekrutacyjnego. Dlatego tak ważne jest dokładne przygotowanie się do niej. Najważniejsze wytyczne zebraliśmy dla ciebie w poniższych punktach.

  1. Przede wszystkim pamiętaj o punktualny przybyciu. Nawet najmniejsze spóźnienie przekreśla twoje szanse na zatrudnienie.
  2. Ubiór świadczy o twoim stosunku do zawodu. Nie przesadzaj jednak z garniturem czy cudownie dopasowana garsonką. To nie ta branża. Ale koniecznie jest czyste wyprasowane ubranie i ewentualnie delikatna biżuteria.
  3. Pochwal się rekruterowi swoim portfolio. Zamieść z nim dyplomy ukończonych szkół oraz certyfikaty warsztatów doskonalących swoje umiejętności. Mile widziane są referencje z poprzednich miejsc pracy.
  4. Podczas interview zaprezentuj się jako osoba uczciwa i kompetentna, na której można polegać. Mile widziane jest hobby, które pozwala na rozładowanie stresu, który jest nieodłącznym towarzyszem pracy z ludźmi.
  5. Wśród dodatkowych kwalifikacji bardzo ważna jest znajomość języków obcych. To szczególnie pomocne przy pracy w większych miastach z dużym natężeniem turystów zagranicznych. Umiejętności aktorskie są ważne przy korzystaniu z elementu zaskoczenia w pracy.

Powodzenia! Trzymamy kciuki!

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl